lazer epilasyon
lazer epilasyon
 
 
 
lazer epilasyon
lazer epilasyon
lazer epilasyon
 

 

Epilasyon uygulanmaması gereken hastalar:

Gri ve beyaz saçlı hastalar    Güneşlenmiş hastalar. Yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler.  Hiperpigmentasyon ve Hipopigmentasyon eğilimi olanlar , Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alanlar. Bu ilaçların lazer tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir.    V ve VI cilt tipindeki hastalar. Herpes hikayesi olanlar kullanmamalıdır. Laser epilason yeni bir uygulama olduğu için  uzun dönem etkileri yeterince  değerlendirilememektedir. Şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir.

Cilt açık renkse ve  kıl yeteri kadar siyah ise Alexandrite Lazer (755 nm) Sistemi çok etkilidir

Daha koyu renkli ciltlerde ND Yag 1064 nm lazer uygulanmaktadır. Bu  lazer aslında  telenjektazileri, küçük yüzeysel damarlardan derin-mavi venlere kadar tüm vasküler lezyonların güvenli, kolay ve etkili tedavisini sağlamak amacı ile sık kullanılmaktadır.Ancak bu Lazer Sistemleri, aynı zamanda ince ve açık renkli kıllarda daha etkili epilasyon sağlar. Geleneksel lazerler ile epilasyon işlemi daha koyu renkli ciltlerde  yanmalara sebep olabilir ya da deri pigmentleri zarar görür.

Kılların büyümesi üç safhadan oluşur. Lazer yöntemi kıla, büyüme (anagen) safhasında etki edecek şekilde tasarlanmıştır.Bu nedenle kılların yalnızca bu safhada olanları yok edilebilmektedir. Uygulama tekrarlanarak  tüm kıllar yok edilebilir.Epilasyon bölgesindeki anagen safhadaki kılların oranı arttıkça her seanstaki başarı oranı da artar.

Lazer, büyüme safhasındaki (anajen safha) kıl köklerindeki melanini hedefler.
Kıl, ışığı emer ve burada ışık ısıya çevrilir, çevredeki dokulara herhangi bir  şekilde zarar vermeden kıl folikülünü tahrip eder.
Kıl kökü tahrip olmasıyla kılın yeniden büyümesi engellenir

Uygulama yapılan bölge hafifçe pembeleşip kızarabilir. Birkaç dakika ya da saat içerisinde düzelecektir. Buz uygulaması sayesinde cilt genellikle   normale döner. Gerekirse soğuk uygulaması yapılabilir.  Güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşe maruz kalan bölgeler için güneş kremi kullanılmalıdır.Bunun dışında nemlendirici bir krem kullanımı faydalı olabilir.

Seans öncesinde ağda, cımbız ya da kremle almaktan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar lazerin etkisini göstermesini engeller. Uygulamadan  3-10 gün sonra ciltte kıllar oluşur. Bunların çoğu işlem görmüştür ve büyüme yetilerini kaybetmiş "düşmekte olan" kıllardır. Kıl foliküllerinin cilt altında kalan kılları temizlemesi gerekmektedir. Uygulama aralarında ağda , cımbız  ya da renk açıcı kullanılmamalıdır.  

''Lazer Epilasyon Bilgi Sitesi''

 
Copyright © 2006

Lazer Epilasyon